StockWatch

Κυπριακή Οικονομία
Τα νέα συμβούλια των ημικρατικών Ημερομηνία Δημοσίευσης: 31/07/2006 15:11

Ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος, Χριστόδουλος Πασιαρδής, ανακοίνωσε πριν από λίγο τα νέα Διοικητικά Συμβούλια των Ημικρατικών Οργανισμών της Κύπρου. Σε αρκετούς οργανισμούς παρέμεινε αναλλοίωτη η κατάσταση όσον αφορά τον προεδρικό θώκο όπως στην ΑΤΗΚ, τον ΚΟΑ, την Αρχή Κρατικών Εκθέσεων, την Αρχή Λιμένων κα, ενώ σε κάποιους άλλους όπως το ΡΙΚ (νέος Πρόεδρος ο Μάκης Κεραυνός), το ΘΟΚ και τον ΚΟΤ (Πάνος Εγγλέζος σε αντικατάσταση του Φώτιου Φωτίου) άλλαξε άρδην το σκηνικό.

Αναλυτικά όλα τα Διοικητικά Συμβούλια των Ημικρατικών Οργανισμών

Αρχή Αδειών Κύπρου

1. Νίκος Νικολαΐδης Πρόεδρος
2. Ανδρέας Μερακλής Αντιπρόεδρος
3. Κλεάνθης Παπαδόπουλος Μέλος
4. Στέλιος Δρυμιώτης
5. Θωμάς Μιχαηλίδης
6. Αντώνης Παπαγεωργίου
7. Ασπασία Σοφοκλέους
8. Μάριος Χατζηγιάννης
9. Χρίστος Παπαδόπουλος

Αρχή Κρατικών Εκθέσεων

1. Λώρης Τρύφων Πρόεδρος
2. Γιώργος Γιωρκάτζης Αντιπρόεδρος
3. Δημήτρης Βάκης Μέλος
4. Γιούλικα Νεοφύτου
5. Ανδρέας Ομήρου
6. Δέσποινα Λάμπρου
7. Αντώνης Περικλέους
8. Μιχάλης Μιχαήλ
9. Ανδρέας Μορφίτης

Αρχή Λιμένων Κύπρου

1. Χρύσης Πρέντζας Πρόεδρος
2. Λάκης Χριστοδούλου Αντιπρόεδρος
3. Χρίστος Αθηνοδώρου Μέλος
4. Χριστάκης Ιωάννου
5. Σάββας Καραβιώτης
6. Κώστας Κολακίδης
7. Πανίκος Λεωνίδου
8. Δημήτρης Δημητρίου
9. Μάριος Φούρναρης

Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου

1. Σταύρος Κρεμμός Πρόεδρος
2. Παύλος Θεοδότου Αντιπρόεδρος
3. Γρηγόρης Διάκος Μέλος
4. Γιώργος Κορφιώτης
5. Στέλιος Αμερικάνος
6. Γιάννης Τσιαττάλας
7. Γιώργος Χαρής
8. Τάκης Φέκκος
9. Δημήτρης Φελλάς

Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου

1. Δημήτρης Καραγιάννης Πρόεδρος
2. Νίκος Μιχαλιάς Αντιπρόεδρος
3. Κενδέας Ζαμπυρίνης Μέλος
4. Πίτσα Αντωνιάδου
5. Ελένη Πολυδώρου
6. Δώρα Σωτηρίου
7. Ανδρέας Μιχαηλίδης
8. Νεόφυτος Παπαλαζάρου
9. Κώστας Δημητρίου

Καλλιτεχνική Επιτροπή Θ.Ο.Κ.

1. Λουκάς Πραστίτης Πρόεδρος
2. Ξενάκης Κυριακίδης Μέλος
3. Ελένη Κωνσταντίνου
4. Ελένη Περικλέους
5. Γιώργος Β. Γεωργίου

Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού

1. Τίτος Χριστοφίδης Πρόεδρος
2. Ρίκκος Θεοχαρίδης Αντιπρόεδρος
3. Ιάσωνας Περδίος Μέλος
4. Λάκης Ψημολοφίτης
5. Ανδρέας Γεωργιάδης
6. Κλέα Παπαέλληνα
7. Παλλάδιος Νικολάου
8. Πάμπος Στυλιανού
9. Σάββας Κοσιάρης

Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου

1. Μάκης Κεραυνός Πρόεδρος
2. Ανδρέας Χρυσάνθου Αντιπρόεδρος
3. Γλαύκος Ιωαννίδης Μέλος
4. Περικλής Συμεωνίδης
5. Πέτρος Παπαπολυβίου
6. Μάκης Συμεού
7. Αλέξανδρος Μιχαηλίδης
8. Μιχάλης Παπαδόπουλος
9. Μαρία Βασιλειάδου

Κυπριακός Οργανισμός Ανάπτυξης Γης

1. Άδωνις Γιάγκου Πρόεδρος
2. Κώστας Κάσινος Αντιπρόεδρος
3. Χρίστος Σιαήλης Μέλος
4. Ανδρέας Θεοχάρους
5. Σωτήρης Καλογήρου
6. Χαράλαμπος Τ. Χαραλάμπους
7. Μιχαλάκης Παπανικολάου
8. Νίκος Φιλίππου
9. Έλλη Φράγκου

Πολεοδομικό Συμβούλιο

1. Τάκης Πεττεμερίδης Πρόεδρος
2. Πανίκος Ξενοφώντος Αντιπρόεδρος
3. Μιχάλης Κυριακίδης Πολιτικός Μηχανικός
4. Γιώργος Αναστασίου Αρχιτέκτονας
5. Ανδρέας Ασσιώτης Υπουργείο Εσωτερικών
6. Πάνος Ιωαννίδης Υπουργείο Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος
7. Ευστάθιος Χαμπουλλάς Υπουργείο Συγκοινωνιών και Έργων
8. Γιώργος Μιχαήλ Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
9. Αίγλη Παντελάκη Γραφείο Προγραμματισμού
10. Γιάννος Παπαδόπουλος Τμήμα Πολεοδομίας και Οικήσεως
11. Πανίκος Λουρουτζιάτης Ένωση Δήμων
12. Γιώργος Ιακώβου Ένωση Κοινοτήτων
13. Χαράλαμπος Τσουρής ΕΤΕΚ

Κυπριακός Οργανισμός Τουρισμού

1. Πάνος Εγγλέζος Πρόεδρος
2. Ανδρέας Παναγίδης Αντιπρόεδρος
3. Κυριάκος Κόκκινος Μέλος
4. Γιώργος Μιντής
5. Λεόντιος Βρυωνίδης
6. Βασούλα Ζαχαριάδου
7. Λοΐζος Καρτούδης
8. Γιάννης Κουής
9. Κλεοπάτρα Μιχαηλίδου

Οργανισμός Χρηματοδοτήσεως Στέγης

1. Χριστάκης Λοϊζίδης Πρόεδρος
2. Τηλέμαχος Κληρίδης Αντιπρόεδρος
3. Αντώνης Αντώνη Μέλος
4. Γιάννης Γαβριήλ
5. Πέτρος Θεοφάνους
6. Δημήτρης Χριστοδούλου
7. Πάρις Κωνσταντινίδης
8. Αλέξης Παπαδόπουλος
9. Μάριος Ευθυμίου

Συμβούλιο Αμπελοοινικών Προϊόντων

1. Ανδρέας Ιωάννου Πρόεδρος
2. Άλκης Παπής Αντιπρόεδρος
3. Θεόδοτος Ανθούσης Μέλος
4. Πανίκος Λεωνίδα
5. Δήμος Δημοσθένους
6. Χριστάκης Χριστοφόρου
7. Γιώργος Αργύρης
8. Θέμης Θεοδοσίου
9. Ανδρέας Φράγκος

Συμβούλιο Εγγραφής και Ελέγχου Εργοληπτών, Οικοδομικών και Τεχνικών Έργων

1. Σταύρος Κλεάνθους Πρόεδρος
2. Ρένα Παπαέτη Χατζηκώστα Αντιπρόεδρος
3. Πανίκος Καψός
4. Ανδρέας Κωνσταντινίδης
5. Ανδρέας Μίκαλλος
6. Ανδρέας Παττίχης
7. Αντώνης Πετρίδης
8. Στέλιος Πολεμίτης
9. Χρύσος Τουλούπης

Αρχή Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού

1. Γιάννης Μοδίτης Πρόεδρος
2. Χρίστος Λοϊζίδης Αντιπρόεδρος – Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
3. Χαράλαμπος Κωνσταντίνου Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού
4. Γιώργος Γεωργίου Γραφείο Προγραμματισμού
5. Ελένη Καλαβά Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
6. Τώνης Αντωνίου ΚΕΒΕ
7. Μιχάλης Πήλικος ΟΕΒ
8. Φρύνη Μιχαήλ ΟΕΒ
9. Σώτος Λοής Σύνδεσμος Εργολάβων
10. Χρίστος Τομπάζος ΠΕΟ
11. Σωτήρης Φελλάς ΠΕΟ
12. Νίκος Νικολάου ΣΕΚ
13. Πέτρος Θεοφάνους ΣΕΚ

Επιτροπή Βιοηθικής

1. Ρένα Βραχίμη Πετρίδου Πρόεδρος
2. Ιουλιέττα Καλλή Λαούρη Μέλος
3. Χρίστος Ηλιάδης
4. Ελένη Καλοκαιρινού
5. Μάριος Καριόλου
6. Κωνσταντίνος Δέλτας
7. Σταύρος Ολύμπιος
8. Πάτερ Γεώργιος Ζήνωνος
9. Ευάγγελος Αναστασίου
10. Μαρία Δημητρίου
11. Ανδρέας Δημητρίου
12. Σεμέλη Βύζακου
13. Άγγελος Ευσταθίου

Η Επιτροπή, κατά την πρώτη της Συνεδρίαση, καταρτίζει κατάλογο προσώπων τα οποία θα ασκούν, εκ περιτροπής, καθήκοντα Αντιπρόεδρου.

Συμβουλευτική Επιτροπή Διαχείρισης Αποβλήτων Συσκευασιών (ΣΕΔΑΣ)

1. Κώστας Παπασταύρου Πρόεδρος Υπουργείο Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και
2. Μάριος Γεωργίου Ένωση Κοινοτήτων
3. Γεώργιος Ιωάννου Υπουργείο Οικονομικών
4. Γιώργος Κουλλαπής Υπουργείο Εσωτερικών
5. Πανίκος Λουρουτζιάτης Ένωση Δήμων
6. Πέτρος Μάρκου Σύνδεσμος Καταναλωτών
7. Νίκη Πυθάρα Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας
και Τουρισμού
8. Μάριος Τσιακκής ΚΕΒΕ
9. Κώστας Χριστοφίδης ΟΕΒ

Συμβούλιο Γεωπόνων

1. Νίκος Κάλλης Γεωπόνος
2. Ελένη Μιλή Λειτουργός Γεωργίας
3. Σωτήρης Χατζημιχαήλ Ανώτερος Λειτουργός Γεωργίας

• Το Συμβούλιο Γεωπόνων απαρτίζεται από τρία μέλη που διορίζονται από το Υπουργικό Συμβούλιο και τέσσερα μέλη που εκλέγονται σε ΓΣ των Εγγεγραμμένων Γεωπόνων.

Συμβούλιο Εγγραφής Επιστημόνων Τροφίμων, Τεχνολόγων Τροφίμων και Διαιτολόγων

1. Ελένη Ανδρέου Κλινική Διαιτολόγος
2. Αθηνά Γιασουμή Παναγιώτου Διαιτολόγος
3. Ελίζα Μαρκίδου Κλινική Διαιτολόγος
4. Αθηνά Παναγιώτου Επιστήμονας Τροφίμων
5. Φρόσω Χατζηλούκα Τεχνολόγος Τροφίμων / Επιστήμονας Τροφίμων
6. Χαρτούτσιος Γεώργιος Τεχνολόγος Τροφίμων
7. Μάρω Χριστοδούλου Επιστήμονας Τροφίμων

•Πρόεδρος και Αντιπρόεδρος εκλέγονται από τα μέλη

Συμβούλιο Εγγραφής Ιατρικών Επισκεπτών και Εφόρου

1. Γιάννης Εμμανουηλίδης Πρόεδρος
2. Γιώργος Αντωνίου Μέλος
3. Πλούταρχος Γεωργιάδης
4. Σκέυη Κασσινίδου
5. Έρια Νικολάου
6. Δημήτρης Ορφανίδης
7. Ανδρέας Παντελίδης
8. Ανδρέας Χατζηστυλλής
9. Μάριος Χριστοδούλου
10. Ιακωβίνα Παντελή Έφορος

Κυπριακός Οργανισμός Προώθησης Ποιότητας

1. Σοφοκλής Γεωργίου Πρόεδρος
2. Σόλωνας Κασίνης Αντιπρόεδρος Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
3. Φρόσω Αντωνίου Σύνδεσμος Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών Μηχανικών
4. Γεώργιος Κουμούρης Υπουργείο Υγείας
5. Γεωργία Κούτρουλλου Λανίτη Σύνδεσμος Καταναλωτών
6. Μάριος Κουρτελλής Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
7. Παναγιώτης Παπαφιλίππου ΚΕΒΕ
8. Ντίνος Νικολαίδης Σύνδεσμος Επιστημόνων Μηχανικών
9. Χαρά Παπαστεφάνου Ένωση Χημικών Μηχανικών
10. Ιωάννης Σουκιούρογλου ΟΕΒ
11. Πανίκος Χατζηγεωργίου Υπουργείο Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος
12. Άντρος Χατζηλούκας Υπουργείο Συγκοινωνιών και Έργων
13. Λουίζα Χριστοδούλου Ζαννέτου Νομική Υπηρεσία
 

Δημοφιλή