Τα ονόματα των προέδρων και αναπληρωτών προέδρων καθώς και τα μέλη που θα καταρτίζουν τις 16 Κοινοβουλευτικές Επιτροπές και την ad hoc Επιτροπή για το Δημογραφικό ενέκρινε η Ολομέλεια της Βουλής.
Ένσταση ηγέρθη από τον Πρόεδρο της ΕΔΕΚ και Πρόεδρο της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Άμυνας Μαρίνο Σιζόπουλο επειδή ως αποφάσισε η Επιτροπή Επιλογής, όπως είπε, σε αυτή περιλήφθηκε Βουλευτής που δεν υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία. Ενόψει της ένστασης ο κ. Κουλίας παρέπεμψε το θέμα στην Επιτροπή Επιλογής.
Οι νέες συνθέσεις των κοινοβουλευτικών επιτροπών, έχουν ως εξής:
Επιτροπή Οικονομικών
Πρόεδρος: Χριστιάνα Ερωτοκρίτου (ΔΗΚΟ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Χρύσης Παντελίδης(ΔΗΚΟ)
Μέλη: Χάρης Γεωργιάδης (ΔΗΣΥ)
Ονούφριος Κουλλάς (ΔΗΣΥ)
Σάββια Ορφανίδου(ΔΗΣΥ)
Άριστος Δαμιανού (ΑΚΕΛ)
Χρίστος Χριστοφίδης(ΑΚΕΛ)
Στέφανος Στεφάνου (ΑΚΕΛ)
Αντρέας Θεμιστοκλέους (ΕΛΑΜ)
Ηλίας Μυριάνθους (ΕΔΕΚ)
Αλέκος Τρυφωνίδης (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Εξωτερικών
Πρόεδρος: Χάρης Γεωργιάδης (ΔΗΣΥ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Μάριος Μαυρίδης(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Νίκος Τορναρίτης(ΔΗΣΥ)
Άριστος Δαμιανού (ΑΚΕΛ)
Γιώργος Λουκαιδης(ΑΚΕΛ)
Γιώργος Κουκουμάς (ΑΚΕΛ)
Χριστιάννα Ερωτοκρίτου(ΔΗΚΟ)
Χρύσης Παντελίδης(ΔΗΚΟ)
Χρίστος Χρίστου (ΕΛΑΜ)
Κωστής Ευσταθίου (ΕΔΕΚ)
Μάριος Κάρογιαν (ΔΗΠΑ)΄
Επιτροπής Εσωτερικών
Πρόεδρος: Άριστος Δαμιανού(ΑΚΕΛ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Μαρίνα Νικολάου(ΑΚΕΛ)
Μέλη: Βαλεντίνος Φακοντής (ΑΚΕΛ)
Νίκος Σύκας(ΔΗΣΥ)
Κυριάκος Χατζηγιάννης(ΔΗΣΥ)
Νίκος Γεωργίου(ΔΗΣΥ)
Πανίκος Λεωνίδου(ΔΗΚΟ)
Χρίστος Σενέκης (ΔΗΚΟ)
Κωστής Ευσταθίου (ΕΔΕΚ)
Μαρίνος Μουσιούττας (ΔΗΠΑ)
Αλεξάνδρα Ατταλίδου (Οικολόγοι)
Επιτροπή Άμυνας
Πρόεδρος: Μαρίνος Σιζόπουλος(ΕΔΕΚ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Γιώργος Κάρουλλας(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Χάρης Γεωργιάδης(ΔΗΣΥ)
Ευθύμιος Δίπλαρος(ΔΗΣΥ)
Κώστας Κώστα (ΑΚΕΛ)
Γιαννάκης Γαβριήλ(ΑΚΕΛ)
Βαλεντίνος Φακοντής (ΑΚΕΛ)
Ζαχαρίας Κουλίας (ΔΗΚΟ)
Παύλος Μυλωνάς(ΔΗΚΟ)
Χρίστος Χρίστου (ΕΛΑΜ)
Αλέκος Τρυφωνίδης (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Παιδείας και Πολιτισμού
Πρόεδρος: Παύλος Μυλωνάς (ΔΗΚΟ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Χρύσανθος Σαββίδης (ΔΗΚΟ)
Μέλη: Γιώργος Κάρουλλας(ΔΗΣΥ)
Μάριος Μαυρίδης(ΔΗΣΥ)
Πρόδρομος Αλαμπρίτης(ΔΗΣΥ)
Αντρέας Καυκαλιάς (ΑΚΕΛ)
Χρίστος Χριστοφίδης(ΑΚΕΛ)
Χρίστος Χριστόφιας(ΑΚΕΛ)
Αντρέας Θεμιστοκλέους (ΕΛΑΜ)
Αντρέας Αποστόλου (ΕΔΕΚ)
Αλέκος Τρυφωνίδης (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Μεταφορών
Πρόεδρος: Μαρίνος Μουσιούττας (ΔΗΠΑ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Κώστας Κώστα (ΑΚΕΛ)
Μέλη: Φωτεινή Τσιρίδου(ΔΗΣΥ)
Πρόδρομος Αλαμπρίτη(ΔΗΣΥ)
Δημήτρης Δημητρίου(ΔΗΣΥ)
Γιαννάκης Γαβριήλ(ΑΚΕΛ)
Βαλεντίνος Φακοντής (ΑΚΕΛ)
Επιτροπή Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
Πρόεδρος: Κυριάκος Χατζηγιάννης (ΔΗΣΥ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Ονούφριος Κουλά(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Νίκος Σύκας(ΔΗΣΥ)
Κώστας Κώστα (ΑΚΕΛ)
Γιαννάκης Γαβριήλ(ΑΚΕΛ)
Ανδρέας Πασιουρτίδης(ΑΚΕΛ)
Χρύσης Παντελίδης (ΔΗΚΟ)
Πανίκος Λεωνίδου(ΔΗΚΟ)
Ηλίας Μυριάνθους(ΕΔΕΚ)
Μιχάλης Γιακουμή(ΔΗΠΑ)
Σταύρος Παπαδούρης(Οικολόγοι)
Επιτροπή Γεωργίας και Φυσικών Πόρων
Πρόεδρος: Γιαννάκης Γαβριήλ
Αναπληρωτής πρόεδρος: Ανδρέας Καυκαλιάς(ΑΚΕΛ)
Μέλη: Βαλεντίνος Φακοντής(ΑΚΕΛ)
Χαράλαμπος Πάζαρος (ΔΗΣΥ)
Κυριάκος Χατζηγιάννης (ΔΗΣΥ)
Νίκος Σύκας(ΔΗΣΥ)
Χρίστος Ορφανίδης (ΔΗΚΟ)
Χρίστος Σενέκης (ΔΗΚΟ)
Λίνος Παπαγιάννης (ΕΛΑΜ)
Ηλίας Μυριάνθους(ΕΔΕΚ)
Χαράλαμπος Θεοπέμπτου(Οικολόγοι)
Επιτροπή Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
Πρόεδρος: Ανδρέας Καυκαλιάς(ΑΚΕΛ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Χρίστος Χριστόφιας(ΑΚΕΛ)
Μέλη: Γιώργος Κουκουμάς(ΑΚΕΛ)
Ονούφριος Κουλά(ΔΗΣΥ)
Δημήτρης Δημητρίου(ΔΗΣΥ)
Φωτεινή Τσιρίδου(ΔΗΣΥ)
Πανίκος Λεωνίδου (ΔΗΚΟ)
Χρίστος Σενέκης(ΔΗΚΟ)
Αντρέας Αποστόλου (ΕΔΕΚ)
Σωτήρης Ιωάννου (ΕΛΑΜ)
Μαρίνος Μουσιουττας(ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Νομικών
Πρόεδρος: Νίκος Τορναρίτης(ΔΗΣΥ)
Αναπληρωτής πρόεδρος: Φωτεινή Τσιρίδου(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Νίκος Γεωργίου(ΔΗΣΥ)
Άριστος Δαμιανου(ΑΚΕΛ)
Αντρέας Πασιουρτίδης(ΑΚΕΛ)
Γιώργος Κουκουμάς (ΑΚΕΛ)
Χριστιάνα Ερωτοκρίτου (ΔΗΚΟ)
Πανίκος Λεωνίδου(ΔΗΚΟ)
Σωτήρης Ιωάννου(ΕΛΑΜ)
Κωστής Ευσταθίου(ΕΔΕΚ)
Χαράλαμπος Θεοπέμπτου(Οικολόγοι)
Επιτροπή Υγείας
Πρόεδρος: Ευθύμιος Δίπλαρος(ΔΗΣΥ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Σάβια Ορφανίδου(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Χαράλαμπος Πάζαρος(ΔΗΣΥ)
Νίκος Κέττηρος(ΑΚΕΛ)
Μαρίνα Νικολάου(ΑΚΕΛ)
Χρίστος Χριστόφιας(ΑΚΕΛ)
Πανίκος Λεωνίδου(ΔΗΚΟ)
Χρύσανθος Σαββίδης(ΔΗΚΟ)
Χρίστος Χρίστου (ΕΛΑΜ)
Μαρίνος Σιζόπουλος(ΕΔΕΚ)
Μιχάλης Γιακουμή (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Ελέγχου
Πρόεδρος: Ζαχαρίας Κουλίας(ΔΗΚΟ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Χρύσης Παντελίδης(ΔΗΚΟ)
Μέλη: Σάβια Ορφανίδου(ΔΗΣΥ)
Ρίτα Σούπερμαν(ΔΗΣΥ)
Ονούφριος Κουλάς(ΔΗΣΥ)
Ειρήνη Χαραλαμπίδου(ΑΚΕΛ)
Ανδρέας Πασιουρτίδης(ΑΚΕΛ)
Χρίστος Χριστοφίδης(ΑΚΕΛ)
Αλεξάνδρα Ατταλίδου(Οικολόγοι)
Αντρέας Αποστόλου(ΕΔΕΚ)
Αλέκος Τρυφωνίδης (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Προσφύγων
Πρόεδρος: Νίκος Κέττηρος(ΑΚΕΛ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Χρίστος Χριστοφίδης (ΑΚΕΛ)
Μέλη: Χρίστος Χριστόφιας (ΑΚΕΛ)Νίκος Γεωργίου(ΔΗΣΥ)
Γιώργος Κάρουλας(ΔΗΣΥ)
Ρίτα Σούπερμαν(ΔΗΣΥ)
Χρίστος Σενέκης (ΔΗΚΟ)
Ζαχαρίας Κουλίας(ΔΗΚΟ)
Σωτήρης Ιωάννου(ΕΛΑΜ)
Μιχάλης Γιακουμή(ΔΗΠΑ)
Κωστής Ευσταθίου(ΕΔΕΚ)
Επιτροπή Περιβάλλοντος
Πρόεδρος: Χαράλαμπος Θεοπέμπτου(Οικολόγοι)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Νίκος Κέττηρος(ΑΚΕΛ)
Μέλη: Πρόδρομος Αλαμπρίτης(ΔΗΣΥ)
Σάβια Ορφανίδου(ΔΗΣΥ)
Ρίτα Σούπερμαν(ΔΗΣΥ)
Στέφανος Στεφάνου(ΑΚΕΛ)
Μαρίνα Νικολάου(ΑΚΕΛ)
Χρίστος Ορφανίδης (ΔΗΚΟ)
Χρύσανθος Σαββίδης(ΔΗΚΟ)
Λίνος Παπαγιάννης(ΕΛΑΜ)
Μιχάλης Γιακουμή (ΔΗΠΑ)
Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
Πρόεδρος: Ειρήνη Χαραλαμπίδου(ΑΚΕΛ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Γιώργος Κουκουμάς(ΑΚΕΛ)
Μέλη: Χρίστος Χριστοφίδης(ΑΚΕΛ)
Ρίτα Σούπερμαν(ΔΗΣΥ)
Φωτεινή Τσιρίδου(ΔΗΣΥ)
Μάριος Μαυρίδης(ΔΗΣΥ)
Χριστιάνα Ερωτοκρίτου (ΔΗΚΟ)
Παύλος Μυλωνάς (ΔΗΚΟ)
Αλεξάνδρα Ατταλίδου(Οικολόγοι)
Επιτροπή Θεσμών
Πρόεδρος: Δημήτρης Δημητρίου(ΔΗΣΥ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Γιώργος Κάρουλας(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Νίκος Γεωργίου(ΔΗΣΥ)
Αντρέας Πασιουρτίδης(ΑΚΕΛ)
Ειρήνη Χαραλαμπίδου(ΑΚΕΛ)
Νίκος Κέττηρος(ΑΚΕΛ)
Παύλος Μυλωνάς (ΔΗΚΟ)
Ζαχαρίας Κουλίας(ΔΗΚΟ)
Αντρέας Θεμιστοκλέους(ΕΛΑΜ)
Μαρίνος Μουσιούττας(ΔΗΠΑ)
Αλεξάνδρα Ατταλίδου(Οικολόγοι)
Ad hoc Επιτροπή για το Δημογραφικό
Πρόεδρος: Λίνος Παπαγιάννης(ΕΛΑΜ)
Αναπληρωτής Πρόεδρος: Πρόδρομος Αλαμπρίτης(ΔΗΣΥ)
Μέλη: Ευθύμιος Δίπλαρος (ΔΗΣΥ)
Χαράλαμπος Πάζαρος(ΔΗΣΥ)
Παύλος Μυλωνάς (ΔΗΚΟ)
Ζαχαρίας Κουλίας(ΔΗΚΟ)
Μαρίνος Μουσιούττας(ΔΗΠΑ)